ISCE Awards

Recipients of the IEEE International Symposium on Consumer Electronics Engineering Excellence Award

This page details all the recipients of the IEEE International Symposium on Consumer Electronics Engineering Excellence Award.

2014

Not Given

2013

Not Given

2012

Jim Farmer

2011

Antonio Oliveira

2010

Nick Wells

2009

Masatoshi Shima

2008

Gary J. Sullivan

2007

not given

2006

Mark Krivocheev

2005

not given

2004

Kees A. Schouhamer Immink

2003

Bob Frankston

2002

Ulrich Reimers

2001

Vinton Cerf

2000

Karlheinz Brandenburg

1999

Ray Dolby

1998

not given

1997

Sim Wong Hoo

Recipients of the IEEE International Symposium on Consumer Electronics Engineering Leadership Award

This page details the recipients of the IEEE International Symposium on Consumer Electronics Engineering Leadership Award.

2009

not given

2008

Antonio Oliveira

2007

not given

2006

Stefan G. Mozar

Recipients of the IEEE International Symposium on Consumer Electronics Best Paper Horst Weissleder Awards

2014

"Video Tonal Stabilization with Automatic Multiple Anchor Frames"
Special session 3. Consumer Imaging and Computational Photography
Christian Simon
"In-pixel Calibration of Temperature Dependent FPN for a Wide Dynamic-Range Dual-capture CMOS Image Sensor"
E. Other Consumer Technology/Applications
Inkyu Baek
"Web-based Transmission and Playback System for Multi-Camera Video"
Special session 9. Intelligent Coverged Media System
Gi-Mun Um
"Workload and Variation Aware Thread Scheduling for Heterogeneous Multi-processor"
Special session 5. Heterogeneous computing for Smart Device
Seungwon Lee
"FDR and HDR for AF Relaying with QoS Guarantees"
8.0 Communication & Networking (General/Other)
Seokwon Lee

On 7th September 2006, the IEEE Consumer Electronics AdCom agreed to the proposal to rename the IEEE ISCE Best Paper Awards the Horst Weissleder Awards.

2009

1st Place Best Paper:

Cho, M.; Lim, J.; Lee, C.; "eRTOS : The Low-Power Real-Time Operating System for Wearable Computers"

Joint 2nd Place Best Papers:

Umemuro, H.; "Affective Technology: Beyond Usability"

Kim, B.; Ziavras, S. G.; "Low-Power Multiplierless DCT for Image/Video Coders"

2008

Joint 1st Place Best Paper: 

Nowak, S.; Hundt, O.; Kays, R.; "Joint efficiency and performance enhancement of Multiband OFDM Ultra-Wideband (WiMedia) systems by application of LDPC codes"

Schwetlick, H.; Huhn, A.; "A Simple Time Domain PSSS-MIMO For Home Networks"

1st Place Best Student Paper:

Torbensen, R.; "OHAS: Open Home Automation System"

2nd Place Best Student Paper:

Piotr, S.; Hentschel, C.; Roy, A.; "A scalable software defined radio receiver for video and audio broadcasting on personal computers"

3rd Place Best Student Paper:

Coelho, N.; Cabral, N.; Marques, D.; Navarro, A.; "Mobile HDTV at 140 km/h "

 

2007

Best Paper:

Reiter, U; Kuhhirt, U; "Object-Based A/V Application Systems: IAVAS I3D Status and Overview"

Best Student Paper:

Kim, S.; Park, W.; Kim, W.; An, S.; "Dynamic Sensing Level Selection for Energy Efficiency in Wireless Sensor Networks"

People's choice Paper (voted by audience):

Chung, S.-H.; Shin, Y.-M.; Yu, C.-R.; Kim, S.-K.; "SCE Library Implementation for Parlay X APIs Working on Both MS .NET and Java Open Platforms"

 

2006

1st place Best Paper:

Sherratt, R.S.; "Design Considerations for the Multiband OFDM physical layer in Consumer Electronic Products", pp. 234-238

2nd place Best Paper:

Wen-Chung Kao; Chien-Chih Hsu; Lien-Yang Chen; Chih-Chung Kao; Shou-Hung Chen; "Integrating Image Fusion and Motion Stabilization for Capturing Still Images in High Dynamic Range Scenes", pp. 86-91

3rd place Best Paper:

Pastrnak, M.; de With, P.H.N.; Ciordas, C.; van Meerbergen, J.; Goossens, K.; "Mixed adaptation and fixed-reservation QoS for improving picture quality and resource usage of multimedia (NoC) chips", pp. 207-212

1st place Best Student Paper:

Barnhoefer, U.; Moon-Jung Kim; Erez, M.; "A Low Power, Passively Cooled 2000cd/m2 Hybrid LED-LCD Display", pp. 124-127

2nd place Best Student Paper:

Spirou, S.; "Packet Reordering Effects on the Subjective Quality of Broadband Digital Television", pp. 333-338

3rd place Best Student Paper:

Rodionov, I.V.; "Building an efficient mobile video streaming service", pp. 199-202

 

2005

Joint Best Paper:

Reiter, U.; Kohler, T.; "Criteria for the Subjective Assessment of Bimodal Perception in Interactive AV Application Systems"

May, G.; "Loss-free Handover for IP Datacast over DVB-H Networks"

 

2004

Best Paper:

Mitsuyama, Y.; Kimura, M.; Onoye, T.; Shirakawa, I.; "Embedded Architecture of IEEE802.11i Cipher Algorithms", pp. 241-246

Best Student Paper:

Jassar, S.; "The Digital Pen as a Human Computer Interface", pp. 629-634